Home

 

 

Terelés elmélet - Millie terel - Terelõ alkalmassági teszt - Terelõ munkavizsga - Terelõ verseny

Terelés elmélet

A terelés többszázados tevékenység, hagyomány. Sokan generációkon át ellesik, ráéreznek, másoknak viszont komolyan meg kell tanulniuk. Természetesen gyakorlat teszi a mestert, de ha elméletben felkészültebben érkezünk, nagyobb valószínûséggel lesz sikeres a munkánk.

A terelés során élõ birkát, élõ kutyával élõ ember terel, így a kockázati tényezõk száma meglehetõsen nagy, a terelés kimenetele nem mindig jelezhetõ teljes bizonyossággal elõre, tudnunk kell irányítani a szituációt. A terelés legfontosabb kellékei: terület, birkák, kutya (és persze gazda/juhász). Megnézzük ezen kívül a legfontosabb terelési alapfogalmakat is. Lehetõség van terelõösztön próba keretében ellenõrizni a kutya ösztönadottságait, ill. különbözõ vizsgák keretében tesztelni kis kutya-gazda csapatunk tudását: ehhez listázom a különbözõ terelési stílusokhoz igazodó vizsgaszabályzatokat. Mindezeket itt csak röviden foglalom össze, akit jobban érdekel a téma, van lehetõség a további elmélyülésre a Források nyomán. Kérdés esetén szívesen állok rendelkezésre.

Kézbentarthatóság - Terelési terület - Birkák - Kutya - Terelési alapfogalmak és utasítások -
Terelõ ösztönpróba és vizsga - Források

Elsõ terelés
Elsõ terelésünk (Tordas, rackanyáj, Millie 11 hónapos volt)

Elöljáróban - a kézbentarthatóság

Legfontosabb a kutya kézbentarthatósága, még magas ösztönhõmérsékleten is. Ehhez érdemes az alábbi fokozatokat követni a juhászkutya képzésnél is:

  1. Terápia: a kutya ismerkedjen meg a környezettel, ne legyenek frusztrációi, félelmei a birkától, karámtól, területtõl, pásztortól stb.
  2. Ösztönfejlesztés: a jelen esetben terelõösztön erõsítése. Elõfordul, és az az ideális, ha erre terelõ fajtánál nincs is szükség, mert öröklötten tudja a dolgát, de az is lehet, hogy csak második-ötödik alkalomra "kattan be" a kutya és kezd el terelni.
  3. Gátlás: a kutya irányíthatósága, kézbentarthatósága érdekében már csak utasításra engedjük a birkához, elõtte pl. fektetjük/ültetjük, vagy tudatosan határozzuk meg az irányokat (jobbra-balra) stb. Jó segédeszköz a kis körkarám, ahol a kutya kívülrõl kerüli a birkákat és nincs lehetõsége meghajtani, szétkergetni õket.
  4. Kézbentarthatóság extrém ingerkörnyezetben: terelés esetében a legelõn szabadon levõ nyájat a kutya a vezetõje által tudatosan irányítja.
    Lap tetejére

Terelési terület

Terelésre alkalmas területet a kutya "tudás"szintjétõl függõen különbözõ méretben és "nehézségi fokban" alakíthatunk ki:

  • Eleinte egy kis körkarámban elkerített birkákkal dolgozzunk, ahol a kutya kívülrol kerüli õket. Ez lehet betonozott udvar (bármely évszakban használható, de koptatja-sebesíti a jószág és a kutya lábát), vagy füves terület (a sár elkerülésére érdemes mobil karámmal dolgozni és idõnként áthelyezni).
  • Majd még szintén elkerített sík területen a szabadon levõ birkákat terelheti.
  • A következõ lépcsõ a sík, füves, lekerített nagyobb legelõ.
  • Végül pedig a különbözõ lejtésû területek, különbözõ tereptárgyak, sarkok, nehezebben megközelíthetõ helyek következnek.

A jó mobil karám:

  • utólag galvanizált (horganyzott) (különben az illesztéseknél az utólagos festés ellenére rozsgásodni fog és szétesik)
  • egymásba illeszthetõ egyforma elemekbõl áll
  • vízszintes rácsozású (függõleges rácsozatnál a birka beszorulhat, vízszintesnél nem tudja a kutya annyira rászorítani, hogy ne tudjon továbbmenni)
  • érdemes 50%-kal többet venni, mint amennyit kiszámolunk (cserebirkák tartására, kisebb utak kialakítására, stb.)
  • kör alakú (ne tudja a kutya sarokba szorítani a birkákat): ehhez középen szúrjunk le egy karót, és egy kb. 10 m hosszú (vagy területmérethez alkalmazkodó) kötéllel azonos távolságot mérjünk ki körben, így szúrjunk le kb. 6-8 jelölokarót körben, majd ezek köré helyezzük a mobilkarám elemeket.
    Lap tetejére

Birkák

A terelésnél a birka nyájösztönét és a kutya zsákmányösztönön alapuló terelõösztönét használjuk. Birkákat saját tartásban vagy másoknál, farmon, tanyán terelhetünk. A különbözõ birkafajtákkal és tulajdonságaikkal érdemes tisztában lennünk, hogy - fõleg kezdõ kutya esetén - a kutya számára ideális birkákkal terelhessünk.

A terelõkutya tanításhoz "ideális" birka:

  • Könnyen mozog (a kutya kis mozgására is már megindul. Sajnos a nehéz felépítésû birkák hajlamosak nem mozdulni.)
  • Nyájba tömörödik (vannak olyan fajták, pl. a hegyi vagy felföldi birkák, amelyek veszély esetén szétszaladnak)
  • A kutyával nem agresszív, nem veszi el az önbizalmát (fõleg kezdõ kutya esetén ez kiemelkedõen fontos) - érdemes a kosokat kerülni (visszafordulnak kutyára, emberre), továbbá a kisbárányos anyákat is kerüljük.
  • Könnyû felépítésû, könnyen a hátára fordítható (felemelhetõ, patája könnyen ellenõrizhetõ stb.)
  • Legjobbak az elõzõ évben született nõstény birkák, amelyeket még nem vontak tenyésztésbe: jerke vagy toklyó.
  • Érdemes néhány "bekutyázott" birkával rendelkezni, amelyek az ember felé mennek a kutya elõl, de az sem jó, ha a nyáj már "automata" (cserélni kell õket). A kisbárányok még nem tudják a szabályokat, a kezes bárányok pedig hajlamosak nem a nyájhoz menni, hanem az emberhez menedékért, ezért kerülendõek.
  • Megfelelõ fajták pl. érdemes a kissé lassúbb, lomhább merinóval kezdeni, aztán jöhet a magyar racka, a wales-i félvér, stb.
  • Ha nincs a fentieknek megfelelõ nyáj, akkor természetesen azzal kell boldogulnunk, ami elérhetõ...!

Racka
Magyar racka nyáj (fotó: Leidl Andrea, Pomáz)

Lap tetejére

Kutya

Nyilván megvan már a kutya mellettünk, de ha terelõ kutyát keresünk, akkor érdemes a dolgozó õsöktõl származó kölykök közül kiválasztani a legönállóbbat, legelevenebbet. Természetesen az évszázadokon át és napjainkban is használt pásztorkutya fajták vélhetõen alkalmasabbak a terelõ munkára, de nem ritka a más fajták szép terelõmunkája sem (pl. uszkár,skót terrier, labrador, keverékek).

A jó terelõkutya tulajdonságai:

  • állóképesség, fitnessz
  • kitartás
  • munkaösztön
A kutya "bevezetése" a terelõ munkába:
  • 9-12 hónapos kora körül megmutatjuk neki a birkát
  • aztán legyen elég gyors, hogy utolérje a birkát, és meg is lehessen állítani, azonban ha túlszalad rajtuk, akkor még nem áll készen a további képzésre
  • utána pedig a fentiek szerinti 4-es tagolást követjük (terápia, ösztönfejlesztés, gátlás, kézbentarthatóság extrém ingerkörnyezetben is).

A kutya irányítása történhet:

  • testbeszéddel, némán,
  • utasításokkal, szavakkal
  • füttyjelekkel (nem kell hozzá segédeszköz, de szélben, nagy távolságban nem használható)
  • sípjelekkel (eszközigényes: legyen nálunk a síp, de: szeles, rossz idõben, nagy távolságban is hatékony)

Descartes
"Terelek... tehát vagyok" - Descartes után szabadon
(ugye Gondolkodom, tehát vagyok / Je pense donc je suis / I think therefore I am) (forrás: cafepress.com)

Lap tetejére

Terelési alapfogalmak és utasítások

Alapfogalmak:

Terelési stílus: amilyen módon a kutya a birkát az ember által megadott irányba irányítja. Leggyakoribb típusok:

  • Hajtó módszer, amikor a kutya az embertõl elfele viszi a nyájat, azaz az ember és a kutya a nyáj mögött halad - pl. puli).
Hajtás
Hajtás
  • Gyûjtõ módszer esetén pedig a kutya az ember felé tereli a nyájat, a sorrend: ember - birka - kutya - pl. collie).

Gyûjtés
Gyûjtés

Megjegyzés: a jó kutya tud hajtani és gyûjteni is... erre a gyakorlatban szükség is van.

Másik szempont a kutya és a birka közötti fizikai kontaktus megléte illetve hiánya:
  • távolról irányít fizikai kontaktus nélkül (pl. border collie szemhasználata), illetve
  • más fajtájú kutyák nemegyszer belecsípnek a jószág lábába.

Egyensúly (balance/balansz):

A kutya úgy helyezkedik, hogy a nyájat az ember felé hajtsa. Cél, hogy a kutya ne válassza el az embert a nyájtól (elsõ szinten). Második szinten majd elfele is kell tudni hajtani (ekkor láb mellé vesszük a kutyát és lassan sétálunk a nyáj mögött, szükség esetén jobbra-balra kitérésekkel, hogy irányban tartsuk õket.)

Úgy is megfogalmazhatjuk, hogy a nyáj olyan, mint egy torta: az egyik fele a kutyáé, a másik fele az emberé, ezért nem engedjük át a kutyát a "mi" térfelünkre.

Balance

Kérdés/feladat: az alábbi szituációban hol van a balansz-pont, azaz hova kell helyezkednie a kutyának, hogy a nyáj az ember felé induljon? (vegyük észre, hogy a birkák feje nem az ember felé áll, hanem tõle kb. 90 fokban - és a birka arra megy, amerre az orra mutat...)

Kérdés
Hol a balansz-pont?

Elsõ ötlet: a nyáj másik oldalára álljon a kutya, az emberrel egy vonalban. Probléma: a nyáj nem az ember felé fog menni.

Nem jó
Így nem jó

Megoldás: a kutya úgy helyezkedjen, hogy a nyáj az ember felé induljon, azaz kicsit "szögben"

Jó
így jó

Kifutás: a kutya nagy ívben, távolról megy a nyáj mögé, hogy a birka elsõ lépése az ember felé induljon.

Kifutás
Kifutás

Ha az ember kissé a kutya felé belép, akkor lehet módosítani, tágítani az ívet.

Kifutás belépéssel
Kifutás ívének növelése belépéssel

Egy elkóborolt birka visszahozatala: cél, hogy a kutyát az elkóborolt birka nyájtól átellenes oldalára küldjük, azaz ne legyen senki a birka és a nyáj között - sem a kutya, sem az ember.

Egy birka vissza
Egy elkóborolt birka visszahozatala

Birka kihajtása karámból, akolból, leválasztás a karám faláról (érdemes elõször kutya nélkül gyakorolni):

Ha a birkák felé megyünk, akkor egyre inkább beszorulnak a sarokba

Nem jó
Így nem jó

Tehát a karám oldala felõl kell közelítenünk, nagyobb ívben, és a fal és a birkák felé kell kerülnünk. Késõbb a kutyával is így gyakoroljunk.


így jó, ki fognak menni

Birkacsere:

A terelés (gyakorlás) során elsõdleges szempont az állatok jóléte. A fáradt, sok kutya képzésében segítõ birkákat idõnként cseréljük le pihent birkákra. Kétkarámos módszernél (kiskarámban a birkák, nagykarám és kiskarám közötti folyosóban a kutya) a következõ lépéseket hajtjuk végre:

1. Nagykarám kinyitása (jelmagyarázat: A: pihent birkák, B: fáradt birkák)

1. lépés

2. Pihent birkák behajtása a nagykarámon belül, a kiskarámon kívül, a nyitott kapu átellenes oldalára

2. lépés

3. Kiskarám kinyitása teljesen, így a pihent birkák blokkolása, fáradt birkák kihajtása

3. lépés

4. Nagykarám bezárása, pihent birkák behajtása a kiskarámba

4. lépés

Leggyakoribb utasítások:

  • Away (way-way-way, away from me) – Anticlockwise - óramutató járásával ellenkezõ irányba (balra) (szó-szó-dó, szó-szó-dó, azaz mélyebb hosszú és magasabb rövid sípszó, illetve mindenki egyénileg határozhat meg sípjeleket vagy füttyjeleket)
  • Come bye – Clockwise - óramutató járásával megegyezo irányba (jobbra) (szó-szó-szó-szó-szó azaz öt rövid jel)
  • Get back / Get out - menj távolabb és hagyj több helyet a birkáknak
  • In here - gyere be a birkák közé, hogy szétválaszd oket
  • Lie Down – feküdj vagy állj (szó-szóóóó azaz rövid-hosszú sípjel vagy fütty, magasan, kitartva)
  • Look back – hagyd ott a birkákat melyekkel dolgozol, fordulj meg és keress birkákat
  • Stand / Stand still - állj
  • Steady – lassan
  • Take time - várj
  • That'll do - elég, lábhoz
  • There - hagyd abba a kerülést és menj egyenesen a birkák felé
  • Walk up – menj egyenesen a birkák felé
    Lap tetejére

VideoMillie video: terelés önállóan zenével (Youtube 00:53)

Terelõösztön próba és vizsga

A terelõösztön próba visszajelzést ad, hogy kutyánkban mennyire vannak meg az õsi, veleszületett ösztönök. Még itt is fontos a kutya kézbentarthatósága, az alap engedelmesség. A vizsgákon különbözõ feladatok végrehajtása szükséges, leggyakoribb a karámból ki-be hajtás, kerülés, legeltetés.

A terelõvizsga szabályzatról részletesebb info a Terelõ munkavizsga / HWT oldalon olvasható.

A részletes szabályzatok a MEOE Sportbizottság ill. az FCI oldaláról letölthetõek:

  • Szabályzat általános rész
  • MEOE Hagyományos versenyszabályzat
  • MEOE Speciális versenyszabályzat
  • FCI Traditional Style (Interbreed) Versenyszabályzat
  • FCI Collecting Style Versenyszabályzat
  • FCI Collecting Style Munkavizsga Szabályzat (HWT)
  • FCI Traditional Style (Interbreed) Munkavizsga Szabályzat (HWT)
  • MEOE Terelési Képességvizsga (TKV)
  • Terelési Képességvizsga minden pásztor- és juhászkutya számára (HIE) FCI Terelõ Bizottság által ajánlott!
  • Magyar Pásztorkutyák Munkaversenye
    Lap tetejére

Források

© www.millie.hu